Kapat

Kurumsal Kimlik Çalışması

Şubat 23, 2018

İşletme veya marka hakkında bilgi veren kurumsal kimlik çalışmaları, markanın kendini ve değerlerini ifade edebilmesinin en somut şeklidir. Başarılı bir şekilde tasarlanmış kurumsal kimlik, hedef kitlenin gözünde markaya itibar ve prestij kazandıracağı için her zaman akılda kalıcı olup, pazarlama faaliyetlerini artıracaktır.

İşletmesini bütünsellik içinde yansıtmak isteyen markaların, tutarlı bir kurumsal kimliğe sahip olması şarttır. Örneğin, her zaman aynı renk paletini ve yazı tipini kullanmak bütünlüğü korumak açısından önemli bir husustur. Tutarlı ve işlevsel bir kurumsal kimlik yaratmanın markalar için büyük avantajları vardır. Bu yüzden fonksiyonel bir kurumsal kimlik çalışması, markanın kendisi ile ilgili tüm alanları içermelidir. Belirli bir tarza sahip olan markalar hem her zaman hatırlanır hem de saygınlık kazanırlar.

Marka yaratma yolculuğuna başlarken, marka tasarımının ana parçası olan kurumsal kimlik çalışması ile hedef kitlenizin algısında vermek istediğiniz izlenimi kolayca yaratabilirsiniz.

Bunun için kurumsal kimlik çalışmanızı, markanızı en iyi yansıtacak yönlerini göz önünde bulundurarak tasarlatmanız gerekir. Kurumsal Kimliğiniz; markanızın vizyonunu, misyonunu ve karakterini anlatacak bir tasarım çizgisine ve marka hikayenizi destekleyecek nitelikte bir tasarım gücüne sahip olmalıdır. Bunun için kartvizit tasarımından tutun, antetli grubu ve işletmenin kendine has materyallerinin, markanın çizgisine uygun bir şekilde tasarlanması gerekir. Tüm bu süreçlerin başarılı ve eksiksiz bir şekilde gerçekleşebilmesi için kurumsal kimlik kılavuzunun çıkartılması ve işletmenin kurumsal kimlik materyallerinin ayrı ayrı klasörler halinde basıma hazır bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Süreç içerisindeki tüm aşamalar doğru planlandığında, kurumsal kimlik tasarımı ile marka arasında güçlü bir bağ kurulmuş olacaktır.

Özetle; tutarlı ve işlevsel bir kurumsal kimlik yaratmak markalar için büyük bir avantajdır. Kurumsal kimlik adı altında gerçekleştirilen tüm çalışmalar, belirli bir tarzı oturtmuş markaların olumlu ve her zaman hatırlanabilir bir imaja sahip olmasına destek olan en önemli unsurlardan biridir. Kurumsal kimlik stratejisi bir markanın ideallerini, motiflerini ve hedeflerini doğru bir şekilde aktarabilmelidir. Strateji ve planlamalar ile tasarlanmış kurumsal kimliğe sahip olmak, sizi rakiplerinizden ayırır ve olduğunuz sektörde güçlenmenizi sağlar.

Yeni Postlar
Aralık 27, 2023